BioAleksandra artikkel iNkodu portaalis

banner

 

Miks on oluline eelistada looduskosmeetikat?

2018-01-30

Miks on oluline eelistada looduskosmeetikat?

Ilu valdkonnas on juba mõnda aega olnud tõusev trend pöörduda naturaalsete ja loodustsäästvate lahenduste poole.
Paraku on tänapäevane “looduskosmeetika” nimetus kaheldava väärtusega, sest toodet, mis sisaldab vaid 20% looduslikku koostist, võib nimetada juba looduskosmeetikaks. Samas ei pöörata üldse tähelepanu ülejäänule ja nii võibki toode 80% ulatuses sisaldada mida iganes. See näide kõlab jubedalt, aga paraku just nii on see valdkond hetkel reguleeritud.Kui soovid soetada tõelist looduskosmeetikat, soovitan kontrollida etiketil olevat INCI (International Nomenclature for Cosmetic Ingredients) loendit, kus on mahu kahanevas järjekorras koostisained välja toodud. Kuna eesti keelde seda ei tõlgita, on tarbijal mugav lähtuda „mustast nimekirjast“, milles on üles loetletud koostisosad, mis on sünteetilised, tervist ja keskkonda kahjustavad või saadud loomi kahjustades. Sellesse nimekirja kuulub üle 3000 koostisosa. Toon siinkohal välja levinuimad, mida tuleks vältida: -paraben ja -sulfaat lõpulised, Vaseline, Mineral oil, Paraffin, Polübuteen, Propulene glycol, Dimeticon, Phtalate, Triclosan jaTriclocarba, Formaldehyde, Toluene, Ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), Oxybenzone ja Retinyl palmitate and Retinol (Vitamin A). Viimane on hetkel mitmete tootjate poolt tublisti turundust saanud, aga on jäetud mainimata fakt, et seda seostatakse DNA kahjustamise ja nahakasvajate arengu kiirendamisega.

Inimesed on järjest teadlikumad ja enamjaolt avatud uutele lahendustele.
Looduskosmeetika trend on küll tõusujoones, aga haripunktini on veel aega. Kohtan endiselt palju skeptilist suhtumist seoses looduskosmeetika tõhususse. See on isegi õigustatud, sest ainult looduslik koostis, ei muuda toodet automaatselt heaks. Kvaliteetse looduskosmeetika jaoks on vaja tootjapoolset pühendumist ja rohkelt teadustööd.

Meie nahk ei ole rumal, ta töötab meie heaks 24/7. Ideaalis ei peaks me kosmeetikat üldse kasutamagi, aga paraku peame nahale pakkuma täiendavat tuge seoses meie igapäevaste looduskaugete valikutega. Pean siinkohal silmas keskkonda, toitumist, kodukeemiat, ebatervislikke harjumusi ja isegi tänapäeval normiks kujunenud stressitaset. Kvaliteetne looduskosmeetika suudab nahka toetada tema oma funktsioone häirimata.

Tõelise looduskosmeetika suurim puudus on selle keerulisem tootmisprotsess. Erinevalt looduslikust toidust, mis tarbitakse lühikese aja jooksul, peab kosmeetika säilima kuid ja isegi aastaid. Kahjuks muudab see tootmisprotsessi oluliselt keerukamaks. Tean mitmeid tootjaid, kes esialgu on kvaliteetset looduskosmeetikat tootnud, kuid tasapisi etiketil olevat INCI-t sünteetiliste säilitus-, lõhna- või värvainetega täiendanud.

Inimene ise on osa loodusest ja kõik protsessid, mida nahk igapäevaselt läbi teeb, on kooskõlas looduse rütmidega. Just sellest peaks lähtuma ka tootjad.

Kui nahal ilmnevad probleemid, tuleb neid kohelda kui sõbralikke suunavaid sõnumeid ja nende lahendamisel keskenduda põhjuse leidmisele, mitte kiirele ja agressiivsele tagajärgede likvideerimisele.
Kaubanduses leidub rohkelt vau-efekt tooteid. Kannad kreemi nahale ja oled kohe siidpehme või lausa siledam. Tänasel päeval võib kange tavakosmeetika anda kiireid tulemusi, aga ei tohi alahinnata kuidas selline sekkumine meie naha talitlust tegelikult mõjutada võib.

Akne, rosaatsea jm tõsisemad seisundid on märk pikaajalisest naha märguannete eiramisest. Huvitava faktina märgin ära, et meie nahk on riietega peaaegu kogu aeg kontaktis ning seetõtu pean ma pesuvahendit teatud mõttes kosmeetiliseks tooteksja palun ka selle soetamisel lähtuda  looduslikkusest.

Olen lõpetanud Iluravi Rahvusvahelise Erakooli, läbinud Dr. Hauschka looduskosmeetiku õppe ja täiendavalt õppinud biokeemiat.
Hetkel töötan ametliku Dr. Hauschka kosmeetikuna Võrus Vana Maja salongis. Lisaks olen loonud oma veebipoe www.BioAleksandra.ee, mis keskendub ainult looduslikele valikutele (kosmeetikatoiduainedeeterlikud õlidkodukeemia).

Kertu Luisk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *